Tüketici Hukuku

Forensis Hukuk Konkordato, Enerji, Şirketler, Ticaret, Aile Anayasası, İcra-İflas, Gayrimenkul, İş Hukuku alanlarında uzman avukatlarla hizmetinizdedir.

Tüketici Hukuku

TÜKETİCİ HUKUKU

Tüketici Hukuku, son yıllarda, en çok gelişen hukuk dallarından biridir. Bir tarafı, ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişinin, yani tüketicinin, oluşturduğu hukuki işlemler tüketici hukukunun konusuna girmekte ve farklı bir rejime tabi olmaktadır. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) etrafında şekillenen bu hukuk dalı, market alışverişinden, kasko sigortası yaptırmaya, bankadan ihtiyaç kredisi çekmekten maket üzerinden konut satın almaya kadar çok geniş bir alanda uygulama alanı bulmaktadır. Çoğunlukla sözleşme hükümleri üzerinde pazarlık imkânı olmayan, kendisine sunulanı kabul etmek durumunda kalan bu tip işlemlerde tüketici, normal yahut ticari işlemlere göre oldukça lehe hükümlerle korunmaktadır.
 


 

Bu kapsamda Forensis Hukuk, mal veya hizmet sağlayıcı ile iletişime geçme, tüketicinin değişim, onarım, para iadesi gibi seçimlik haklarının kullanması, mutabakat sağlanamazsa uyuşmazlığın miktarına göre Tüketici Hakem Heyetleri yahut Tüketici Mahkemeleri nezdinde dava açılması gibi süreçleri titizlikle yürütmektedir.

Ayrıca, mal ve hizmet sağlayıcıları cephesinden tüketicinin korunması kapsamında ürün ve hizmet standartlarının yükseltilmesine yönelik son yıllarda meydana gelen değişikliklere uyum sağlanması hizmetlerimiz arasındadır. Kullanma kılavuzu, garanti belgesi gibi tüketiciye verilen belgelerin mevzuata uygunluğu; mesafeli satışlarda, özellikle her geçen gün giderek yaygınlaşan internet satışlarında, tüketiciyle yapılan sözleşmelerin mevzuata ve özellikle genel işlem şartlarına uyumlu hale getirilmesi hizmetleri yerine getirilmektedir.

Tüketici Hukuku, son yıllarda, en çok gelişen hukuk dallarından biridir. Bir tarafı, ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişinin, yani tü